• Ks. Stanisław Poszwa, S. Chr. 2020 - czas dzisiejszy

    Ks. Stanisław Poszwa, ur. 1956 roku. W zgromadzeniu zakonnym Towarzystwa Chrystusowego od 17 października 1976 roku, jako kapłan – od 17 maja 1983 roku, w posłudze duszpasterskiej braciom i siostrom w Kościele Powszechnym w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

  • Ks. Hubert Zasada, S.Chr.  2012- 2020

    Ks. Hubert Zasada urodził się 28 października 1974 roku w Skwierzynie w Polsce.  Szkołę średnią ukończył w 1993 r., do nowicjatu Księży Chrystusowców wstąpił w 1995 r.  Ks. Hubert ukończył studia w Poznaniu i przyjął święcenia kapłańskie w Archikatedrze Poznańskiej 21 maja 2002 roku z rąk Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.  Swoją pracę duszpasterską rozpoczął w parafii NSPJ w Brojcach, następnie pracował w Szczecinie-Zdrojach w parafii św Ducha.  Po 3 latach pracy w Polsce wyjechał do pracy wśród polskich emigrantów do Kazachstanu, Po powrocie do kraju pracował w parafii Michała Archanioła w Dobrzanach.  Następnie w sierpniu 2009 roku przybył na kontynent północnoamerykański by służyć polskim emigrantom.  W latach 2009-11 pracował w Chicago na Trójcowie, a później 2011-12 w Hamtramack – natomiast od 2012 służy Polakom w St. Louis.

  • Ks. Czeslaw Litak  2005-2012

     

    Ks. mgr Czesław Litak urodził się 20 października 1950 roku w Dębicy. Pochodził z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.  Egzamin dojrzałości złożył w Dębicy w 1969 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 1 czerwca 1975 roku.  Jako wikariusz pracował w parafiach: Czermin, Tarnów - Klikowa i Zalasowa.  W latach 1983 – 2005 pełnił urząd najpierw wikariusza eksponowanego, a po utworzeniu parafii, proboszcza parafii Gaboń. Ponadto sprawował obowiązki duszpasterza niepełnosprawnych ruchowo w rejonie starosądeckim.  W latach 2005 – 2012 duszpasterzował jako proboszcz w parafii św. Agaty w St. Louis w Stanach Zjednoczonych Ameryki .  Od 2012 roku był rezydentem w parafii Gołkowice.  Podczas swojej corocznej wizyty w St. Louis w 2014 roku, ks Litak zmarł na plebanii w kościele św. Agaty w dniu 15 grudnia 2014 r.  Jego życie i praca duszpasterska została uczczona podczas uroczystej mszy żałobnej w kościele św. Agaty w dniu 23 grudnia 2014r.  Jego zwłoki zostały wysłane do Polski.

     

  • Ks. Adam Hurbanczuk 2005-2005

     

    Ks. Adam Hurbańczuk urodził się w Polsce i został wyświęcony na kapłana w swojej diecezji w południowej Polsce w 1991 r.  Przez 11 lat uczył religii zarówno w szkołach podstawowych i średnich w Polsce.  Zawsze   zainteresowany pracą misyjną, ks. Hurbańczuk miał okazję przyjechać do Ameryki, aby służyć ludziom, którzy wyjechali z Polski.  Ks. Hurbańczuk spędził rok w Orchard Lake w stanie Michigan na nauce języka angielskiego.  W 2003 roku przybył do kościoła p.w. św. Stanisława Kostki w St. Louis.  Od 25 stycznia 2005 r., z pozwoleniem bp Antoniego Dydycza, OFM Cap., Biskupa Drohiczyna w Polsce, ks Adam Hurbańczuk, wikary w parafii św. Stanisława Kostki w St. Louis, został mianowany administratorem parafialnym parafii p.w. św. Stanisława Kostki, ze siedzibą na plebanii w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty.  Uznane archidiecezjalnie polskie apostolstwo przeniesiono z parafii św. Stanisława Kostki do kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty.  W lipcu 2005 r., ks Adam Hurbańczuk przeniósł się z polskim apostolstwem z kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty do kościoła św. Agaty.  Niedługo później przeniósł się aby służyć w kościele św. Tomasza Apostoła w West Hartford, św. Jadwigi w Naugatuck i św. Stanisława w Bristolu.  Od listopada 2011 roku działa jako proboszcz na parafii św. Cyryla i Metodego w Hartford w Connecticut.

     

  • Ks. Michael Schmitz  2005-2005

     

    Ks. Prał. R. Michael Schmitz, wikariusz generalny Instytutu Chrystusa Króla Niepodległego Kapłana i prowincjał w Stanach Zjednoczonych prowadził tzw. ”mszę trydencką” w kościele św. Agaty.  Gdy w połowie 2005 r. były Arcybiskup St. Louis, Kardynał Burke wyznaczył Oratorium św. Franciszka Salezego jako jedyne miejsce gdzie msza trydencyjna była odprawiana w archidiecezji St. Louis, ks.  Prałat Schmitz opuścił kościół św. Agaty i zamieszkał w Oratorium św. Franciszka Salezego.

     

  • Ks. James Rodis  1990-2005

     

    Ks. James Rodis urodził się w St. Louis w dniu 2 października 1933 r.  Uczęszczał do szkoły św. Engelberta i diecezjalnego seminarium w St. Louis.  Ks. Rodis został wyświęcony na kapłana przez Kardynała Josepha Rittera w katedrze archidjecazjalnej w St. Louis 2 kwietnia 1960 r. i był proboszczem parafii p.w. św. Agaty od 1990 do 2005 roku, kontynuując pracę rozpoczętą przez ks. Prałata Granich.  Pod jego 15  letnim kierownictwem, św. Agata rozkwitała.  Wierni modlili się podczas tzw.”mszy trydenckich” w jęz. łacińskim i mszy obrządku rzymsko-katolickiego w języku angielskim.  Ks. Rodis jest teraz na emeryturze i mieszka w St Louis.

     

  • Ks. Edward J. Clohesy 1963-1983

    Ks. Edward J. Clohesy, jako następca Ks. Schulera, został dziewiątym proboszczem parafii p.w. św. Agaty.  Urodzony 3 marca 1910 roku w St. Louis był parafianinem parafii p.w. św. Teresy z Avila.  Rozpoczął studia w St. Louis Preparatory Seminarium w 1924 roku, a po zakończeniu Seminarium Duchownego – Kenrick Seminary - przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1935 r. od Arcybiskupa J.J. Glennona.  Służył jako wikary w następujących parafiach w St. Louis: Najświętszego Sakramentu, p.w. św. Filipa Neri, p.w. św. Marii Magdaleny i Najświętszego Różańca.  W 1951 roku był proboszczem w Bonnot Mill, MO.  Zanim otrzymał nominację jako proboszcz parafii p.w. św. Agaty, pracował jako wikary w trzech parafiach: św. Henryka, Objawienia Pańskiego, i św. Jana Apostoła.  Ks. Clohesy był proboszczem św. Agaty od 14 maja 1963 do przejścia na emeryturę w dniu 8 czerwca 1983 roku.  Mieszkał na parafii przez jeszcze rok, a następnie przeniósł się do domu Reginy Cleri – dom dla księży emerytów.  O. Clohesy zmarł 24 lipca 1989 roku i został pochowany na cmentarzu Kalwarii (Calvary Cemetery).

  • Ks. Bernard Granich 1983-1990

    Ks. Bernard E. Granich urodził się 21 maja 1928 roku i został ochrzczony w kościele św. Józefa chorwackiego w Południowym St. Louis.  Jest absolwentem Szkoły Podstawowej Niepokalanego Poczęcia NMP w Maplewood, Cathedral Latin Szkoły, St. Louis Preparatory Seminarium, Kenrick Seminarium i Katolickiego Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie, gdzie uzyskał dyplom z teologii.  Przyjął święcenia kapłańskie 30 maja 1953r., od Arcybiskupa Józefa E. Rittera.  Został powołany w 1961 jako archiwista Archidiecezjalny i zastępcą kanclerza w 1966 roku.  W 1971 r. został mianowany prałatem Ojca świętego Papieża Pawła VI. Otrzymał tytuł Prałata, i w 1972 roku został powołany na Wiceprałata.Podczas ponad 56 lat kapłaństwa, pracował w wielu parafiach: św. Aniołów w Kinloch, Immacolata w Richmond Heights, św. Ambrożego na Wzgórzu (The Hill), w Katedrze Archidjecazjalnej.  Był także kapelanem Akademii Najświętszego Serca (City House) i Proboszczem parafii Zwiastowania w Webster Groves. Ks. Prał. Granich został mianowany proboszczem parafii p.w. św. Agaty w 1983 roku.  Arcybiskup John May udzielił Ks. Prałatowi specjalnego zezwolenia do prowadzenia Mszy trydenckiej w parafii św. Agaty.  W 1990 roku, Ks. Prałat Granich został mianowany proboszczem parafii Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w centrum St. Louis. Zanim przeszedł na emeryturę i zamieszkał w domu księży emerytów Regina Cleri w Shrewsbury w 2006 roku, ks. Prałat pracował jako kapelan w Dom św. Agnieszki w Kirkwood. Ks. Prał. Granich zmarł 19 stycznia 2010 roku w wieku 81 lat i został pochowany na cmentarzu Zmartwychwstania (Resurrection Cemetery).

  • Ks. Vincent Schuler  1951-1963

    Urodzony 7 listopada 1907 r w St. Louis, Ks.  Schuler studiował w St. Louis Prep i Kenrick seminarium i został wyświęcony przez arcybiskupa John Glennon 5 czerwca 1932.  Był wikariuszem w kościele św. Jana Chrzciciela i w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w 1944 roku został proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia w West Alton.  W 1951 roku został mianowany proboszczem parafii p.w. św. Agaty.  Pozostał proboszczem w tej parafii przez dwunaście lat.  W 1963 roku został mianowany proboszczem parafii p.w. św. Wojciecha i tam pozostał aż do przejścia na emeryturę w czerwcu 1975 roku.  Ks. Schuler zmarł 30 listopada 1975 i został pochowany na cmentarzu Zmartwychwstania (Resurrection Cemetery).

  • Ks. James Ehlenz  1941-1951

    Ks. James Ehlenz został mianowany siódmym proboszczem parafii p.w. św. Agaty 10 czerwca 1941 r.  Urodził się w Trier w Niemczech 12 grudnia 1891r  Po naukach przygotowawczych do kapłaństwa w Europie przybył do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku.  Studiował filozofię i teologię w Seminarium Kenrick i został wyświęcony przez Arcybiskupa Glennona 13 czerwca 1918 r.  Odprawił swoją pierwszą Mszę świętą w kościele św. Franciszka Salazy w dniu 16 czerwca 1918 r.  Jego pierwszym stanowiskiem było asystowanie księdzu w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w St Louis.  Tam pracował przez prawie siedemnaście lat pod okiem prałata ks. Wentker.  W styczniu 1935 r., ks. Ehlenz awansował na pastorata w parafii Świętej Rodziny w Freeburg, w stanie Missouri, gdzie pozostał przez sześć lat.  W czerwcu 1941 r., Arcybiskup Glennon mianował go proboszczem parafii p.w. św. Agaty.  Ks. Ehlenz zauważył, że wiele napraw było potrzeba na różnych budynkach.  Program renowacji, obejmujący wszystkie budynki na terenie parafii został pomyślnie zakończony.  Dzięki połączonym wysiłkom duchownych i parafian, parafia p.w. św. Agaty była przygotowana do wejścia w nowy wiek.

  • Ks. Otto T. Siesener  1918-1941

    Po krótkiej przerwie, podczas której ks. William Fischer był administratorem parafii, ks. Otto T. Siesener został mianowany proboszczem św. Agaty. Urodził się w St. Louis i uczęszczał do szkoły parafialnej św. Józefa.  Od 1890 do 1894 r. studiował na uczelni św. Franciszka w Quincy w stanie Illinois.  Ukończył seminarium teologiczne w seminarium Kenrick i otrzymał tam święcenia kapłańskie w dniu 9 czerwca 1899 r., a dwa dni później odprawił swoją pierwszą mszę św. w kościele św. Liboriusza.  Tego samego dnia został mianowany asystentem parafii p.w. św. Liboriusza, gdzie pozostał przez dwanaście lat.  Po śmierci ks. G. Reissa, został mianowany administratorem parafii p.w. św. Liboriusza.  Siedem miesięcy później, ks. Siesener został przeniesiony do Maria in Ripa jako duchowny kierownik Sióstr z Notre Dame.  Siostry będą pamiętać jego pracę z naukami językowymi i promowanie muzyki. Na początku lipca 1918 roku, Jego Ekscelencja Arcybiskup John Glennon mianował go proboszczem parafii p.w. św. Agaty.  W niedzielę, 4 sierpnia, ks. Siesener został uroczyście przedstawiony jako rektor podczas Mszy św., którą sam odprawiał.  Wieczorem odbyło się przyjęcie dla nowego proboszcza w sali parafialnej. Byłoby trudne aby odpowiednio oszacować olbrzymi wpływ jaki ten dobry człowiek wywierał na mieszkańcach tej parafii podczas dwudziestu dwóch lat, kiedy był proboszczem.  Jego zapał do Domu Boga i spraw Bożych, jego miłość do dzieci w szkole, jego troska o ich wykształcenie i jego dążanie do poprawy kultury swoich parafian nigdy nie zostanie zapomniane.  Jego śmierć, w dniu 25 lutego 1941 roku była poważnym ciosem dla parafii i archidiecezji, w których tak dobrze służył.

  • Ks. George Geers  1911-1918

    Ks. Henry B. Geers, jako następca ks. Schrage, był piątym proboszczem św. Agaty.  Urodził się w St. Louis 19 października 1861 roku i uczył się w szkole  św. Piotra i Pawła.  Kontynuował naukę w Teutopolis w Illinois w szkole św. Franciszeka w Wisconsin, a później w Louvain w Belgii, gdzie został wyświęcony 28 czerwca 1885 r.  Po krótkich okresach jako asystent w parafii Najświętszej Maryi Panny, i jako proboszcz w Glasgow w Missouri, został zastępcą w parafii św. Piotra i Pawła, i pracował tam przez dwadzieścia lat.  Jego praca wśród chłopców i młodych mężczyzn w tej parafii była bardzo wydajna. W 1911 roku został proboszczem parafii p.w. św. Agaty, gdzie pozostał aż do śmierci w 1918 roku.  Będzie zawsze pamiętany za jego życzliwe usposobienie, jego troskę o dzieci, pracę z młodzieżą w parafii, założenie chóru dla chłopców i mężczyzn, jego dobroczynność i jego kaznodziejstwo. Nagle zachorował w kwietniu 1918 roku, i zmarł 26 kwietnia. Jego pogrzeb odbył się 30 kwietnia tego roku. Ks. Henry Groll odprawił Mszę św., a ks. Charles Van Tourenhout, jego przyjaciel z dzieciństwa, wygłosił kazanie w obecności Arcybiskupa Glennona.  Pogrzeb odbył się na cmentarzu św. Piotra i Pawła.

  • Ks. Henry Schrage  1883-1911

    Następnym  proboszczem parafii p.w. św. Agaty został ks. Henry Schrage. Urodzony w St. Louis w dniu 27 listopada 1851 roku uczęszczał do szkoły parafialnej św. Józefa. Otrzymał wykształcenie klasyczne w St. Louis University i nauki teologiczne w szkole św. Franciszka w Wisconsin i Muenster w Westfalii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1874 roku przez biskupa P. J. Ryana. Jego pierwszą nominacją była parafia w Jefferson City, choć pracował równocześnie w parafiach w Stringtown i Taos. Od 1875 do 1879 r. oraz od 1880 do 1883 r. był asystentem w parafii św. Liboriusza, zaś w roku pomiędzy jako proboszcz w Jackson w stanie Missouri. W 1883 roku został mianowany proboszczem św. Agaty i pracował na tym stanowisku aż do śmierci w 1911 roku.  Parafia wiele zyskała z pracy księdza Schrage. Wystarczy powiedzieć, że jego energiczny zapał był w dużej mierze odpowiedzialny za szybki wzrost i rozwój parafii p.w. św. Agaty.

  • Ks. William Hinssen  1874-1883

     

    Kolejnym proboszczem parafii p.w. św. Agaty był ks. William Hinssen. Urodzony w Wesphalia, Niemcy. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i przygotowywał się do kapłaństwa w Salesianum. Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 29 stycznia 1868 r. przez Arcybiskupa Henniego z Milwaukee. Po kilku latach spędzonych w Kościele Mariackim w Cape Girardeau, w 1874 roku został mianowany proboszczem parafii p.w. św Agaty.  Po dziewięciu latach ks. Hinssen odszedł od parafii p.w. św. Agaty i dołączył do diecezji w Covington w Kentucky, gdzie z powodzeniem pracował aż do śmierci.

     

  • Ks. Herman Leygraeff 1871-1874

    Ks. H. Leygraaff, drugi rektor parafii p.w. św. Agaty, urodził się 3 lutego 1845r. w Emmerich, w Niemczech. Po nauce w Goesdonk i Muenster, wyemigrował do Ameryki, gdzie wkrótce przyjął święcenia kapłańskie. Jego kadencja w parafii p.w. św. Agaty trwała tylko trzy lata, gdy został powołany na pozycję pedagoga w seminarium Salesianum w Milwaukee. Ostatnie lata życia spędził jako kapelan w klasztorze Najdroższej Krwi w O'Fallon.

  • Ks. J. A. Strombergen  1871

    Pierwszym rektorem parafii św. Agaty był ksiądz J.A. Stroombergen. Urodził się i chodził najpierw do szkoły w Amsterdamie, w Holandii. Wyemigrował do Ameryki i uczęszczał do seminarium Carondelet . W dniu 16 lutego 1861 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Arcybiskupa Kenricka. Po służbie w parafiach św. Jana w Franklin County, w stanie Missouri, a następnie w New Hamburg, także w Missouri, powierzono mu zadanie organizacji parafii p.w. św. Agaty. Zły stan zdrowia zmusił go do zrezygnowania z tej pozycji po krótkim czasie. Po powrocie do zdrowia, był aktywny w parafii Nieustającej Pomocy oraz przez wiele lat w parafii p.w. św. Michała w Shrewsbury.

Proboszczowie parafii św. Agaty

St. Agatha Church - Polish Roman Catholic Parish

3239 South 9th Street (at Utah) St. Louis , MO 63118-2629

Telephone: (314) 772-1603 Fax: (314) 772-3979

parishoffice@polishchurchstlouis.org

Archdiocese of St. Louis

archstl.org